XV. BALASSI KUPA
Nyílt Baranta szablyavívó verseny
és Baranta találkozó
Időpont: 2022. 02. 19.
Helyszín: Bükkaranyosi Általános Iskola, 3554 Bükkaranyos, Rákóczi Ferenc út 23.
A verseny főszervezője: Országos Baranta Szövetség
A verseny társszervezője: Hejő-Törzs Hagyományőrző Kulturális és Sport Egyesület
Fővédnök: Vukics Ferenc, Baranta alapítója
Vezető bíró (fejér): Németh Zoltán
Nevezési díj: 3000 HUF (Helyszíni nevezés +1000 HUF)
Étkezés: 2000 HUF (verseny napján egy meleg ebéd)
Szállás: 3500 HUF (szombat-vasárnap reggelit tartalmaz)
Előnevezési határidő: 2022. 02. 12. éjfél
Csikó (gyerek) kategóriát csak abban az esetben tudunk indítani, ha előjelentkezésen 6-6 fő regisztrál
Szállás: a Bükkaranyosi Református Egyházközség imatermében, illetve létszámtól függően (ha az kicsinyek bizonyul) Kisgyőrben a szomszéd faluban a kultúrházban. A szállással kapcsolatos pontos információkat az előregisztráció lezárása után küldjük ki a megadott email címekre.
Jelentkezési felület:
https://forms.gle/B7mhvtLgDpZZqms66
Verseny bírók jelentkezési felülete:
https://forms.gle/ckBqYauVh9qGNKiG8
Kísérők (Étkezés, szállás igény):
https://forms.gle/EfGx3WgZBkuGXedP6
A versenyen csak kitöltött és aláírt felelősségvállalási nyilatkozat leadását követően lehet részt venni! 18 év alatti versenyzők esetén szülő/gondviselő és a csapatvezető írja alá.
A meghirdetett versenyszám:
• Egyéni szablyavívás gyakorló fegyverrel (polifoam borítású gyakorló szabadvívó szablya)
A meghirdetett kategóriák (korosztályoknál csak az év számít):
• Öskü: 17 év feletti férfiak
• Menyét: 13 év és a feletti lányok
• Kese: 17 év és az alatti férfiak
• Kiscsikó: 8-10 év közötti gyerekek
• Nagycsikó: 11-13 év közötti gyerekek
A menyét és kese kategória min. 6-6 fő előzetesen, határidőig jelentkező estén kerül megrendezésre. Ettől eltérő esetben az öskükkel lesz lehetőségük a versenyen részt venni
A verseny napirendje:
• 8:00 – 9:00 Helyszíni regisztráció
• 9:00 – 9:20 Bírói eligazítás, sorsolás, megnyitó
• 9:20 – 9:30 Bemelegítés
• 9:30 – 17:00 Küzdelmek (egy ebédszünettel)
• 17:20 – 17: 30 Ünnepélyes eredményhirdetés, versenynap lezárása
A versenybírókat biztosítja:
Baranta Hagyományos Magyar Harcművészetek Országos Szövetsége. A küzdelmek a
versenykiírás előírásai alapján kerülnek lebonyolításra.
A verseny lefolyásának rendje:
A versenyszám lebonyolításának pontos menete a jelentkezők létszámától függően alakul.
A párbajok védőeszközei:
• vívósisak
• lányoknak mellvédő
• egyéni védőfelszerelés (pl. vívókesztyű) használata megengedett és ajánlott, amennyiben használata nem balesetveszélyes
A verseny története:
A Balassi Alapítvány kuratóriumának egyik vezetője, az akkor a Magyar Rádiónál és a Magyar Nemzetnél dolgozó Molnár Pál újságíró-szerkesztő találkozott Vukics Ferenccel (mindketten a Szent György Lovagrend tagjai), aki Makovecz Imrével közösen a Balassi Bálint-emlékkard irodalmi díj eredményein felbuzdulva megpróbáltak magyar szervezeteket meggyőzni arról, hogy a Bálint napján, (február 14.-én) minél több olyan rendezvény kerüljön megszervezésre, amely Balassi Bálint emlékét ápolja.
2006 óta Bálint-napi Balassi-fesztivál elnevezéssel szerte Európában irodalmi estekre kerül sor e naphoz kapcsolódóan: a legnagyobb részvétel évében 39 helyszínen – Lisszabontól Székelyudvarhelyig – idézték fel Balassi költészetét. Többnyire a magyar nyelvterületen kapcsolódnak be a Balassi-fesztiválba. Az Országos Baranta Szövetség a Balassi (Balassa) Kupa Országos Szablyavívó Verseny megrendezésében állapodott meg a szervezőkkel. Idézet az alapító okiratból: “ Az Országos Baranta Szövetség kötelezi magát, hogy minden év február 14.-én – illetve az ahhoz legközelebbi munkaszüneti napon – megrendezi a Balassi (Balassa) Kupa Országos Szablyavívó Versenyt. A szövetség kidolgozza a verseny szabályrendszerét, biztosítja díjazását, a rendezés költségeit és kijelöli a verseny helyszínét. A szervezők a verseny eredményét országos fórumokon közzéteszik.”
A verseny célja:
A rendezvény a történelmi magyar harci testkultúrára épülő hagyományos magyar harcművészeti stílus keretén belül létrehozott szabadvívó rendszer gyakorlati jellegű továbbfejlesztését célozza meg szakmai találkozó és verseny formájában, ahol eldöntésre kerül a „Balassi Kupa győztese” cím. A Baranta versenyek alkalmazott szabályai szerint a valódi harc és a magyarságra jellemző belső tartás minél pontosabb modellezésével és felelevenítésével fel kívánja mérni az egyes közösségek és versenyzők felkészültségének szintjét.
Szablyavívás szabályai röviden:
– A verseny polifoam borítású fa/műanyag szabadvívó eszköz, fejvédőkben, valamint nők esetében mellvédőkben történik
– Az ádámcsutka, nemi szerv támadása tilos, kizáráshoz vezethet (ha a védekező mozzanat következtében a védő fél fegyverével, kezével tesz olyan mozdulatot, ahol a támadó fegyvere tilos területet ér és az ellenfél jelentősen nem sérült meg, akkor a küzdelem tovább folytatódhat)
– A párbaj 5 pontig tart
– Az újak és váll közötti terület, valamint a láb találata 1 pont
– A mellkas, has, hát találata 2 pontot ér
– A fej találat 3 pont
– A kézfej, alkar és felkar találata esetén a találatot elszenvedő fél eldöntheti, hogy az ellenfele 1 pontot kap és a találatot ért karját a küzdelemben már nem használhatja, azaz abba a kezébe már fegyvert nem foghat, vagy 2 pontot ad az ellenfelének és továbbra is használja mindkét karját.
– Mindkét kéz elvesztése esetén az ellenfél nyer (harcképtelenség)
– Kézfejvédő/kesztyű, alkarvédő és fejvédő használata megengedett
– A töredékmásodpercekkel korábban bevitt találat együttesnek minősül
– A küzdelmek során az együttes találat nem számít találatnak, azaz 0 pontot ér
– Csak az ellenfél fegyverének teljes kizárásával elért ún. „tiszta” találat ér
– A támadások ereje nincs korlátozva, de a gyors pillanatszerű reakciók amúgy sem teszik lehetővé a teljes erőből történő támadást, mivel az időveszteséget okoz. A versenyeknél az ún.
„fél erő” alkalmazása a leginkább célravezető. A versenyzőknek rendelkezni kell olyan fájdalom-tűrőképességgel és sportemberi magatartással, amely nem vezet sportszerűtlenséghez
– A találatok megítélésében elsősorban a bíró(k) határozata dönt, de ha a támadó a megítélt találatra a „nem volt találat” szóbeli jelzéssel válaszol, akkor az a találat törlésre kerül. A küzdelmet elsősorban a versenyzők értékelik, vitás esetekben a bíró dönt.
– Tilos a menekülés, intést von maga után (menekülés: 10 méternél nagyobb távolság egyirányú hátráló megtétele, az irányváltó kimozgások, elfordulások nem tartoznak ebbe a kategóriába)