NE ÉGESS, KOMPOSZTÁLJ!
Ma már köztudott, hogy az avar és kerti szerves anyagok égetése kimondottan káros. Károsítja a levegőnket, egészségünket, károsítja a talaj felszínének és annak élővilágát. Ráadásul semmivé válik annak lehetősége, hogy megújuljon talajunk, javuljon annak tápanyagtartalma és talajszerkezete.
MI LEHET A MEGOLDÁS?
Egy átlagos háztartásban és a kertben a keletkező anyagok kétharmada biológiailag lebomló, szerves „hulladék”, melyből kis segítséggel, mi magunk is értékes komposztot állíthatunk elő. Ezáltal 30%-al csökkenthető a kukába kerülő szemét, a szállítandó hulladék mennyisége. A komposztálás során szemmel látható és láthatatlan élőlények közreműködésével a szerves anyagok egyszerű alapvegyületekre -mint szén-dioxid, szulfát, nitrát és víz- bomlanak le, illetve humuszanyagok is keletkeznek. A szerves anyag bomlása szagtalan. Amennyiben a zöld (konyhai nyesedékek, fűkaszálék) és barna (avar, gallyak) anyagok vegyesen kerülnek bele, akkor hő is keletkezik a penész és sugárgombáknak köszönhetően. Az érési folyamat végén rendszerint sok a giliszta is. Optimális körülmények között minden egyes földigiliszta egy nap alatt megközelítőleg testsúlya egyharmadának megfelelő súlyú táplálékot dolgoz fel. Három hónap alatt tizenötszörösre nő a számuk. Télen a komposzthalmot érdemes takarni, ha pedig nagy a szárazság, mindenképpen locsolni. A lebontást végző „munkatársaink”, a giliszták, pajorok, százlábúak, ászkák, ugróvillások és mikrobák ugyanis elsősorban nedves és sötét helyen dolgoznak a legszívesebben.
TANÁCSOK
- A dió és gesztenyelevél, a burok és termés maradványok csak átmenetileg növekedés gátló hatásúak, a még le nem bomlott csersav és juglon tartalom miatt. Mire elszáradnak, már nem okoznak gondot.
- A pajorok a komposztban fontos aprító munkát végeznek, azonban felhasználás előtt, mindenképpen ki kell rostálni őket (és visszahelyezni az újabb komposzthalmunkba).
- Ha a zöld és barna szerves anyagokat minél változatosabban halmozzuk, olykor földdel, hamuval szórjuk, betakarjuk és szükség esetén nedvesítjük, akkor egy éve alatt humuszban gazdag komposztot nyerhetünk.
- Nagy Zsuzsanna, környezeti tanácsadó
Zöld Kapcsolat Egyesület – Miskolc